143k views
5 votes
If Sarah fills up her gas tank with 20 gallons of gasoline and pays $46 for the gasoline, how much did she pay per gallon?

User Svek
by
5.3k points

2 Answers

4 votes

Answer:

$2.30 per gallon

Explanation:

We have to divided the price Sarah payed by the amount of gallons she bought.

46 รท 20 = 2.30

The answer is 2.30 per gallon.

User Jweyrich
by
5.6k points
3 votes

9514 1404 393

Answer:

$2.30 per gallon

Explanation:

Price per gallon is found by dividing the cost by the number of gallons:

$46/(20 gal) = $2.30/gal

Sarah paid $2.30 per gallon.

User Tom Swirly
by
6.0k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.