99.0k views
1 vote
Soda 5 oz for
10.00
What’s the unit rate

1 Answer

1 vote

Answer:

$2 per ounce

Explanation:

$10 divided by 5 ounces is $2 per ounce, and that is the answer

User IBBoard
by
5.3k points