6.3k views
2 votes
2 tons of mulch cost $11,800.00. What is the price per pound?

1 Answer

4 votes

Answer:

$2.95/lb

Explanation:

2 tons to lbs= 4000lbs

11,800/4000=2.95

User Prakhar Jhudele
by
7.5k points