203k views
3 votes
Nelson purchased a 3 pound bunch

of bananas for $0.99. At this rate,
what is the price of one pound of
bananas? How much would 5
pounds cost?

Pls explain!

2 Answers

4 votes

Answer:0.33 for one

Explanation:

How to know is by dividing by 3

User Gangadhar Gandi
by
7.8k points
2 votes

Explanation:

you would do 3 ÷ .99 and then when you get the answer from that you would multiply it by 5.

User Thiago Peres
by
8.4k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.