menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
A painter buys 4 gallons of paint thinner for $60.96. If 1 gallon is equivalent to 4, what is the price per quart of paint thinner?
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
A painter buys 4 gallons of paint thinner for $60.96. If 1 gallon is equivalent to 4, what is the price per quart of paint thinner?
asked
Jan 8, 2021
229k
views
1
vote
a painter buys 4 gallons of paint thinner for $60.96. If 1 gallon is equivalent to 4, what is the price per quart of paint thinner?
Mathematics
high-school
Edward Comeau
asked
by
Edward Comeau
8.4k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
3
votes
Answer:
15.24$
Explanation:
$60.96÷ 4=$15.24
Danpe
answered
Jan 14, 2021
by
Danpe
8.3k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Sep 23, 2024
138k
views
One part of paint thinner is used to create 5 parts of paint mixture. A painter has 12 oz of paint. How many ounces of thinner by does the painter need in order to use all of the paint in a paint mixture
Carlos Santillan
asked
Sep 23, 2024
by
Carlos Santillan
7.7k
points
Physics
high-school
1
answer
0
votes
138k
views
asked
Sep 14, 2020
235k
views
5. A painter uses paint and thinner in the ratio 60:40. He uses 15 litres of paint to paint a house. How much thinner will he use?
Chintak Patel
asked
Sep 14, 2020
by
Chintak Patel
8.4k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
5
votes
235k
views
asked
Mar 14, 2021
189k
views
one part of paint thinner is used to create 5 parts of paint mixture a painter has 12 ounces of paint how many ounces of thinner does the painter need in order to use all of the paint in a paint mixture
Ravi Teja Gudapati
asked
Mar 14, 2021
by
Ravi Teja Gudapati
7.4k
points
SAT
high-school
2
answers
0
votes
189k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org