229k views
1 vote
a painter buys 4 gallons of paint thinner for $60.96. If 1 gallon is equivalent to 4, what is the price per quart of paint thinner?​

1 Answer

3 votes

Answer:

15.24$

Explanation:

$60.96÷ 4=$15.24

User Danpe
by
5.6k points