220k views
0 votes
$35.79 for a 22 pound turkey written in unit rate

1 Answer

2 votes

Unit rate would be price per pound.

Divide total price by total rate:

35.79/22 = 1.6268

Round to the nearest cent:

$1.63 per pound

User Ardal
by
7.6k points