215k views
0 votes
A fruit stan sells 4 avocados for $3 How much will it cost for 12 avocados ​

User Fransua
by
4.7k points

1 Answer

3 votes

Answer:

$9

Explanation:

It would cost $36. It is $3 for 4 avocados, so you would need to find out how many packs of 4 you would need. To do that, you do 12 divided by 4 which is 3. Then, to figure out the total cost, you would do 3 times 3 which is 9.

User XiaJun
by
6.4k points