menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Hannah's favorite cereal comes in 2 sizes: 775 grams for $6.45 and 400 grams for $3.15. Which is the better buy? Why?
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
Hannah's favorite cereal comes in 2 sizes: 775 grams for $6.45 and 400 grams for $3.15. Which is the better buy? Why?
asked
Mar 2, 2021
70.8k
views
4
votes
Hannah's favorite cereal comes in 2 sizes:
775 grams for $6.45 and
400 grams for $3.15.
Which is the better buy? Why?
Mathematics
high-school
Abhimaan
asked
by
Abhimaan
7.9k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
1
vote
I would say the 400 GRAMS is better to buy. Hope those helped!
ScanQR
answered
Mar 4, 2021
by
ScanQR
8.5k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
6
votes
The answer is 400grams. This is because if she buys two of these then it will still be cheaper then the other size and you'll get more grams.
Guzba
answered
Mar 7, 2021
by
Guzba
8.0k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Sep 14, 2022
233k
views
Hannah’s favourite cereal comes in 4 sizes. Which is the better buy? (Hint: check each one) * A, 200 g for $1.58 B, 400 g for $2.97 C, 775 g for $5.49 D, 1000 g for $7.52
ForNeVeR
asked
Sep 14, 2022
by
ForNeVeR
8.0k
points
Mathematics
high-school
2
answers
2
votes
233k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org