103k views
8 votes
Supposed 12 inches of wire cost $.72 at the same rate how much insensible 33 inches of wire cost

User Alex Leo
by
7.0k points

1 Answer

7 votes

Answer:

$1.98

Explanation:

12 ÷ 0.72 = 16.67

33 ÷ X = 16.67

X = 33 ÷ 16.67

=1.98

User TPReal
by
7.3k points