67.2k views
0 votes
Emile paid $3.96 for 4 songs.

What is the unit rate and what does it mean?

Enter your answers in the boxes.

User Parulb
by
7.5k points

1 Answer

4 votes

Answer:

$0.99

Unit rate is cost for 1 individual (song)

Explanation:

$3.96/4

0.99

99 cents

User Imjoevasquez
by
7.3k points