Answer:
3.98978287s
Step-by-step explanation:
v²=u²+2as
v²=0²+2(9.8)(78)
v²=1528.8m/s
∴v=39.09987212m/s (speed when object hits the ground)
v=u+at
39.09987212=0+9.8t
∴t=3.98978287s
7.8m questions
10.5m answers