169k views
0 votes
I need some help does anyone know this?

A circuit has a voltage of 500 volts and a resistance of 250 ohms. What is current? V = IR

User RobinHood
by
6.3k points

2 Answers

4 votes

Answer:

I know it know!!!!

Explanation:

User Iakovos Belonias
by
6.9k points
4 votes

Answer:

Step-by-step explanation: V= Voltage

I= Current

R= Resistance

Ohm's Law Mathematically expressed as: I= V/R or V= IR or R= V/I

V= 500

I= ?

R= 250

I= V/R

I= 500/250

I= 2 amps

User Kartik Arora
by
7.6k points