141k views
4 votes
What is the unit rate if the candy is $7.80 for 2 pounds?

User Thraka
by
5.6k points

1 Answer

1 vote

Answer:

= 3.9 candy per pound

Explanation:

This is a fraction equal to

7.8 candy ÷ 2 pounds

We want a unit rate where

1 is in the denominator,

so we divide top and bottom by 2

7.8 candy ÷ 2

________

2 pounds ÷ 2

=

3.9 candy

_______

1 pound

=

3.9 candy

_______

pound

= 3.9 candy per pound

User Darshan Miskin
by
5.1k points