141k views
4 votes
What is the unit rate if the candy is $7.80 for 2 pounds?

User Thraka
by
7.9k points

1 Answer

1 vote

Answer:

= 3.9 candy per pound

Explanation:

This is a fraction equal to

7.8 candy ÷ 2 pounds

We want a unit rate where

1 is in the denominator,

so we divide top and bottom by 2

7.8 candy ÷ 2

________

2 pounds ÷ 2

=

3.9 candy

_______

1 pound

=

3.9 candy

_______

pound

= 3.9 candy per pound

User Darshan Miskin
by
7.9k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories