207k views
5 votes
A car's acceleration is 3m/s2. If the car started at rest and it only took 10s for the car to reach this acceleration, what is the car's final velocity?

User Lazka
by
7.4k points

1 Answer

5 votes

Answer:

30m/s

Step-by-step explanation:

From law of motion equation

Vf= Vi + at

Where Vf= final velocity

Vi= initial velocity=0(the car started at rest)

a= acceleration= 3m/s2

t= time= 10s

Then substitute into the equation to get the final velocity.

Vf= 0+(10×3)

Vf= 30m/s

Hence, the car's final velocity is 30m/s

User NiziL
by
7.1k points