185k views
4 votes
A typical blood pressure is 120 mm Hg. How high would you need to hang an IV bag so that the fluid enters the blood stream at this pressure? Assume the IV fluid has a density of 1000 kg/m^3.

1 Answer

3 votes

Answer:

1.63 m

Step-by-step explanation:

The following data were obtained from the question given above:

Pressure (P) = 120 mmHg

Density (d) = 1000 Kg/m³

Height (h) =?

Next, we shall convert 120 mmHg to N/m². This can be obtained as follow:

760 mmHg = 101325 N/m²

Therefore,

120 mmHg = 120 mmHg × 101325 N/m² / 760 mmHg

120 mmHg = 15998.68 N/m²

Thus, 120 mmHg is equivalent to 15998.68 N/m².

Finally, we shall determine the height to which the IV bag should be placed so that the fluid can enter the blood stream. This is illustrated below:

Pressure (P) = 15998.68 N/m².

Density (d) = 1000 Kg/m³

Acceleration due to gravity (g) = 9.8 m/s²

Height (h) =?

P = dgh

15998.68 = 1000 × 9.8 × h

15998.68 = 9800 × h

Divide both side by 9800

h = 15998.68 / 9800

h = 1.63 m

Therefore, the the IV bag should be placed at a height of 1.63 m

User Aagman
by
6.7k points