94.2k views
4 votes
Golf balls come in a variety of packages. A particular brand of golf balls come in packages of 12 or in packages of 18. The 12-pack costs $4.47 and the 18-pack costs $14.46. Which is the better deal and what is the unit price of the better deal?

User Fasti
by
5.2k points

1 Answer

4 votes

Answer:

The better deal is the 12 pack because the unit price is $0.37 which is lower than the unit price of the 18 pack that is $0.80.

Explanation:

To find which is the better deal, you have to determine which one offers a lower unit price by dividing the price of each package by the number of balls in the pack:

$4.47/12=$0.37

$14.46/18=$0.80

According to this, the answer is that the better deal is the 12 pack because the unit price is $0.37 which is lower than the unit price of the 18 pack that is $0.80.

User JonLuca
by
5.4k points