Answer:
c. 0.810
Explanation:
Given, total % of satisfactory packages = 90% = 0.90
Now, since selecting a satisfactory package is independent of any other trials (i.e. all the selection trials are independent to each other)
Hence, Probability of selecting two packages that re satisfactory
P(Selecting 2 satisfactory packages) = (0.90)^2
P(Selecting 2 satisfactory packages) = 0.90*0.90
P(Selecting 2 satisfactory packages) = 0.810
Note: We are selecting product since the chance of selecting in each trials are independent.