Answer:
0.399 rev/s
Step-by-step explanation:
Given that,
The diameter of a tornado, d = 74 m
Radius, r = 37 m
Linear velocity, v = 335 km/h = 93.05 m/s
We need to find the angular velocity in revolutions per second. Let it is
. The relation between angular velocity and linear velocity is as follows :

or

So, the angular velocity of the blade is 0.399 rev/s.