152k views
2 votes
$4 for
1
4
of a pie. What is the cost of a whole pie?

User Roanna
by
7.9k points

2 Answers

6 votes
16 because if 1/4 of the pie is 4 dollars u need 3/4 more which would be 12 dollars so if u add 12 plus 4 u get 16 so the answer is 16
User Otto Fajardo
by
8.9k points
1 vote

Answer:

$16

Explanation:

1/4x4=1

So 4x4 = 16

User Lilloraffa
by
8.3k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories