172k views
3 votes
Olivia brought 3.5 pounds of cheese, she paid $1.75 for each pound how much did she pay?​ (PLS HELP)

User Luke Exton
by
8.3k points

1 Answer

3 votes

Answer:

$5.25

Explanation:

You just multiply how many pounds of cheese there are by how much a pound costs. You could also multiply 1.75 by 3, and then divide 1.75 by 2, and add it to the product. Hope this helps!

User Marchelle
by
8.3k points

No related questions found