172k views
3 votes
Olivia brought 3.5 pounds of cheese, she paid $1.75 for each pound how much did she pay?​ (PLS HELP)

User Luke Exton
by
8.2k points

1 Answer

3 votes

Answer:

$5.25

Explanation:

You just multiply how many pounds of cheese there are by how much a pound costs. You could also multiply 1.75 by 3, and then divide 1.75 by 2, and add it to the product. Hope this helps!

User Marchelle
by
8.1k points