Answer:
$75
Explanation:
To find out how much George's mom paid for the 6 tickets, first find the unit rate, that is cost per ticket.
The unit rate/constant of proportionality between cost of tickets (y) and number of tickets (x) can be calculated using the coordinates of any points on the graph.
Using (4, 50), this means that 4 tickets cost $50.
Unit rate/constant of proportionality = y/x = 50/4 = 12.5
This means a ticket costs $12.5.
Therefore, 6 tickets would cost:
6 tickets × $12.5 = $75.
George's mom paid $75 for the tickets?