9514 1404 393
Answer:
$28.40
Explanation:
Using the given information, we can write three equations relating the three item prices. Let c, b, and j represent the cost of 1 item each of cake, bread, and juice.
3c +4b = 18.60
2c +2j = 12.34
c = 2b
Multiplying the third equation by 2 gives an expression for 4b that we can substitute into the first equation.
2c = 4b
3c +2c = 18.60
c = 18.60/5 = 3.72
Doubling the second equation almost gives us the purchase we want.
2(2c +2j) = 2(12.34)
4c +4j = 24.68
Adding one more cake to this give the desired purchase:
(4c +4j) +c = 24.68 +3.72
5c +4j = 28.40
The total cost of 5 pieces of cake and 4 glasses of juice is $28.40.