20.2k views
5 votes
Calculate the number of moles of MgF2 that dissolved.

User Kokul Jose
by
7.2k points

1 Answer

4 votes

Moles of MgF₂ : 1.2 x 10⁻⁴

Further explanation

Maybe the complete question is like this

A student prepares 100. mL of a saturated solution of MgF2 by adding 0.50 g of solid MgF2 to 100. mL of distilled water at 25°C and stirring until no more solid dissolves. (Assume that the volume of the undissolved MgF2 is negligibly small.) The saturated solution is analyzed, and it is determined that [F−] in the solution is 2.4 × 10−3 M.

The dissociation reaction of MgF₂

MgF₂(s)⇒ Mg²⁺(aq)+2F⁻(aq)

mol ratio MgF₂ : F⁻ = 1 : 2

mol of F⁻ in 100 ml solution :


\tt mol=M* V\\\\mol=2.4* 10^(-3)* 0.1=2.4* 10^(-4)

mol MgF₂ :


\tt (1)/(2)* 2.4* 10^(-4)= 1.2* 10^(-4)

User Worc
by
6.8k points