156k views
3 votes
A package of 5 pairs of insulated socks cost $34.95. what is the unit price of the pair of socks?

User Shaymaa
by
8.3k points

2 Answers

4 votes

Answer:

$6.99

Explanation:

you have to divide the 2 numbers above

User Nisfan
by
8.4k points
5 votes

Answer:$6.99

Explanation:

DO

$34.95/5=6.99

User Tharkius
by
7.9k points

Related questions

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories