156k views
3 votes
A package of 5 pairs of insulated socks cost $34.95. what is the unit price of the pair of socks?

User Shaymaa
by
5.1k points

2 Answers

4 votes

Answer:

$6.99

Explanation:

you have to divide the 2 numbers above

User Nisfan
by
5.1k points
5 votes

Answer:$6.99

Explanation:

DO

$34.95/5=6.99

User Tharkius
by
4.6k points