Answer:
t=12.5s
Explanation:
s(t) = 50t - 2t^2
v(t) = 50 - 4t
a(t) = -4
When v(t) = 0, the car stops.
v = u +at
0 = 50 + (-4)t
t = 12.5
7.9m questions
10.6m answers