226k views
2 votes
4 ounces of Doritos for $1.20 or 16 ounces of potato chips for $4.40

Which is the better deal and by how much?

User Lei Li
by
4.8k points

1 Answer

5 votes
16 ounces for $4.40 is a better deal by .025
User Lovababu Padala
by
5.8k points