Answer:
Force applied by the engine on the car = 25 kN
Step-by-step explanation:
Mass (m) = 500 kg
Acceleration (a) = 50 m/s²
The force (F) is equated to the product of the mass times the acceleration.

By substituting values, we get:
F = 500 × 50
F = 25000 N
F = 25 kN