226k views
5 votes
Donna bought 4 oranges for $.76. At the same rate what
would 9 oranges cost?

User Luis Alves
by
6.2k points

2 Answers

3 votes
$.76/4 oranges = $.19/orange
9 oranges x $.19 =$1.71
User Dinithe Pieris
by
5.7k points
1 vote

Answer:

4 oranges for $.76 --> 1 orange for $.19

Cost of 9 oranges --> 9ยท$.19 = $1.71

User Hampus
by
6.8k points