20.8k views
5 votes
a 6 ounce package costs $2.10 a 16 ounce package costs $5.28 a 26 ounce package costs $9.36 which package is the best buy

1 Answer

3 votes

Answer:

The better buy is the 16 ounce package for $5.28.

Explanation:

First divide each price with their ounce,so 2.10 ÷ 6 = 2.1 per 1 ounce , 5.28 ÷ 16 = 0.33 per 1 ounce , 9.35 ÷ 26 = 0.36 per 1 ounce.

Next compare the prices for 1 ounce and see which on is lower. The 16 ounce package has a better price because the price for each ounce is lower than the other prices.

User Bitsprint
by
7.8k points

No related questions found