216k views
2 votes
In the Bohr model of the atom, atomic electrons approximatately 'orbit' the nucleus. The hydrogen atom consists of a proton of mass 1.67 × 10-27 kg and an orbiting electron of mass 9.11 × 10-31 kg. In one of its orbits, the electron is 5.3 × 10-11 m from the proton. What is the mutual attractive gravitational force between the electron and proton

User ThePiachu
by
6.9k points

1 Answer

5 votes

Answer:


F=3.61* 10^(-47)\ N

Step-by-step explanation:

Mass of a proton,
m_p=1.67* 10^(-27)\ kg

Mass of an electron,
m_e=9.11* 10^(-31)\ kg

The distance between the electron and the proton is,
r=5.3* 10^(-11)\ m

We need to find the mutual attractive gravitational force between the electron and proton. The gravitational force is given by :


F=G(m_em_p)/(r^2)

Where G is the universal Gravitational constant


F=6.67* 10^(-11)* (9.11* 10^(-31)* 1.67* 10^(-27))/((5.3* 10^(-11))^2)\\\\F=3.61* 10^(-47)\ N

So, the force between the electron and proton is
3.61* 10^(-47)\ N.

User Chalky
by
6.6k points