Answer:
1 pound = 16 ounces
2 pounds = 32 ounces
Given:
Cost for 2 pounds of bananas = $1.28
Price per ounce = 1.28/32 [∵2 pounds = 32 ounces]
=$0.04
Hence the cost of bananas per ounce is $0.04
Hope it helped!
5.7m questions
7.5m answers