98.9k views
0 votes
Please answer this without making mistakes

Please answer this without making mistakes-example-1

1 Answer

4 votes

Answer:

1 pound = 16 ounces

2 pounds = 32 ounces

Given:

Cost for 2 pounds of bananas = $1.28

Price per ounce = 1.28/32 [∵2 pounds = 32 ounces]

=$0.04

Hence the cost of bananas per ounce is $0.04

Hope it helped!

User Aurelin
by
5.3k points