Answer:
40 ft
Explanation:
The maximum height of the ball is the y- coordinate of the vertex
Given a parabola in standard form then the x- coordinate of the vertex is
= -

h(t) = - 16t² + 48t + 4 ← is in standard form
with a = - 16, b = 48 , thus
= -
= 1.5
Substitute t = 1.5 into h(t) for max. height
h(1.5) = - 16(1.5)² + 48(1.5) + 4
= - 36 + 72 + 4
= 40