89.7k views
4 votes
Two cyclists start from different locations and simultaneously begin heading toward each other. One of the cyclists travels 16 mph, while the other cyclists travels 22 mph. If the two cyclists are 342 miles apart, how many hours will it take for them to meet?

User Shivendra
by
6.1k points

1 Answer

4 votes

Answer:

The cyclists will meet after 9 hours.

Explanation:

Let t be the time the cyclists need to meet.

16t + 22t = 342

38t = 342

t = 9

User Hommy
by
6.9k points