145k views
1 vote
Grace paid $54.40 for 8 outdoor pathway lights.

Travis paid $40.25 for 5 of the same lights at a different store.
Use the drop-down menus to explain who paid less per light. pls help me

User Mrk Fldig
by
8.3k points

2 Answers

4 votes

Final answer:

Grace paid less per light than Travis.

Step-by-step explanation:

To determine who paid less per light, we need to find the cost per light for both Grace and Travis.

For Grace, she paid $54.40 for 8 lights, so the cost per light is $54.40 / 8 = $6.80.

For Travis, he paid $40.25 for 5 lights, so the cost per light is $40.25 / 5 = $8.05.

Therefore, Grace paid less per light than Travis.

User LampShadesDrifter
by
7.7k points
4 votes
Grace paid 6.80 per light because 54.40 divided by 8 is 6.80

Trvais paid 8.05 per light because 40.25 divided by 5 is 8.05

so therefore, grace paid less
User Jitendra Gaur
by
9.3k points

Related questions

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories