Answer: Trevor's argument will be true if he used 100 minutes.
Let x represent the amount of minutes that Trevor would use for the cost of the phone companies to be the same.
Company A charges $35.25 a month, plus $.11/min for local calls. This means that the total cost of making x minutes of call with Company A's plan is
32.25 + 0.11x
Company B charges $14.25 a month, plus $.32/min for local calls. This means that the total cost of making x minutes of call with Company B's plan is
14.25 + 0.32x
For both costs to be the same, the number of minutes would be
35.25 + 0.11x = 14.25 + 0.32x
0.32x - 0.11x = 35.25 - 14.25
0.21x = 21
x = 21/0.21 = 100
Explanation: