51.8k views
1 vote
Ms. Zerngast’s favorite candy is a snickers bar. It costs 7.80$ for 6 large snickers candy bars. She likes to buy them at our local center market. How many candy bars can Ms. Zerngast buy for 18.20$.

User Richard T
by
4.3k points

1 Answer

0 votes
14

If 7.80 buys 6 chocolates then 15.60 should buy 12 with a remainder of 2.60
7.80 divided by 6 is 1.30 and 1.30 +1.30 = 2.60 so 12 +12 = 14
User Forlayo
by
5.2k points