198k views
0 votes
Apples cost $0.45 per apple or $1.29 for 3. Which is the better buy?

User Abraham Cm
by
4.8k points

2 Answers

4 votes

Answer:

$1.29 for 3

Explanation:

The reason is that $0.45 per apple means for every apple, you have to pay $0.45. That eventually is going to start to add up. $1.29 for 3 means that you are paying $0.43 for 3, which means that you are saving money.

User Jonner
by
5.9k points
4 votes

Answer:

3 apples for 1.29

Explanation:

If you divide 1.29 by 3, you will get 0.43 which means each apple then costs 0.43 each. This is less than 0.45 so it is the better value.

User Castaglia
by
5.0k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.