Answer:
450 miles per hour
Explanation:
Kelly flies at a distance of 2,100 miles
The time taken for the trip is 4 2/3 hours
Therefore the rate of speed can be calculated as follows
= 2,100 ÷ 4 2/3
= 2,100 ÷ 14/3
= 2100 × 3/14
= 150 × 3
= 450 miles per hour