144k views
5 votes
At the grocery store, peaches cost $2.60 per pound. Grace bought 36.8 ounces of peaches. There are 16 ounces in 1 pound. How much did Grace spend on peaches? Enter your answer in the box.

User Yanga
by
5.0k points

1 Answer

2 votes

Answer:

$5.98

Explanation:

Peaches = $2.60 per pound

16 ounces = 1 pound.

36.8 ounces = x pounds

16 : 1 = 36.8 : x

16 / 1 = 36.8 / x

16*x = 1*36.8

16x = 36.8

x = 36.8 / 16

= 2.3

x = 2.3 pounds

How much did Grace spend on peaches?

Total cost of peaches = cost per pounds × number of pounds

= $2.60 × 2.3 pounds

= 5.98

Total cost of peaches = $5.98

User Spirit
by
5.2k points