Answer:
$5.98
Explanation:
Peaches = $2.60 per pound
16 ounces = 1 pound.
36.8 ounces = x pounds
16 : 1 = 36.8 : x
16 / 1 = 36.8 / x
16*x = 1*36.8
16x = 36.8
x = 36.8 / 16
= 2.3
x = 2.3 pounds
How much did Grace spend on peaches?
Total cost of peaches = cost per pounds × number of pounds
= $2.60 × 2.3 pounds
= 5.98
Total cost of peaches = $5.98