136k views
2 votes
A sporting good store sells basketballs and footballs. Gavin pay $44 dollars for 3 basketballs and 2 footballs. Andrew pays $31 dollars for 1 basketball and 3 footballs. What is the price of 1 football

User Emad Adly
by
5.7k points

1 Answer

4 votes

Answer: The price of 1 football = $ 7 and price of 1 basket ball= $10

Explanation:

Let x = price of 1 football.

y = price of 1 basketball.

As per given,


3x+2y=44\ \ \ (i)


x+3y=31\ \ \ \ (ii)

Multiply 3 to (ii) , we get


3x+9y=93\ \ \ \ (iii)

Eliminate (i) from (iii)


7y=49\\\\\Rightarrow\ y=7

Put this in (ii), we get


x+3(7)=31\\\\\Rightarrow\ x+21=31\\\\\Rightarrow\ x=31-21=10\\\\\Rightarrow\ x=10

Hence, the price of 1 football = $ 7 and price of 1 basket ball= $10

User XMen
by
5.6k points