95.6k views
3 votes
Fabric A costs $15 for two yards and Fabric B costs $37.50 for 5 yards. What is the unit cost each?

User SeekLoad
by
5.1k points

2 Answers

1 vote
yarichin club nice love to see it
User Marek Stanley
by
5.3k points
3 votes

Answer:

Fabric A= $7.5

Fabric B= $7.5

Explanation:

User Cristian Guaman
by
5.4k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.