21.2k views
2 votes
Bananas are on sale at four different grocery stores.  which store offers the lowest unit rate for bananas, in dollars per pound?

User Listing
by
5.2k points

2 Answers

4 votes

Answer:

theres not enough info for someone to explain this :) sorry mate

Explanation:

User SAFAD
by
5.3k points
3 votes

The store that offers the lowest unit rate for bananas in dollars per pound is Local eats- $0.49/a pound

How can lowest unit rate for bananas be determined?

The ratio of two distinct units, with one as the denominator, is called the unit rate. For instance, pay/month, miles/hour, kilometer/hour, meter/sec, etc. Probably the oldest and most fundamental area of mathematics, arithmetic is applied frequently in daily life.

We can analyse the unit rate one after the other then we can now compare

Food Queen;

$3.60/ 6 pounds= 0.6

Grocery smart ;

1/4 x 2/1 = 1/2 = $0.50 per pound

Fresh Farm ;


(3)/(4)= $0.75 per pound

Local eats -

$0.49 per pound

Comparing them we can see that Local eats have smallest rate

complete question;

Bananas are on sale at four different grocery stores. which store offers the lowest unit rate for bananas in dollars per pound?

Food Queen- $3.60/ 6 pounds

Grocery smart- $/4 and 1/2 pound

Fresh Farm- $3.00/ 4 pounds

Local eats- $0.49/a pound

User Ayush Garg
by
4.0k points