The store that offers the lowest unit rate for bananas in dollars per pound is Local eats- $0.49/a pound
How can lowest unit rate for bananas be determined?
The ratio of two distinct units, with one as the denominator, is called the unit rate. For instance, pay/month, miles/hour, kilometer/hour, meter/sec, etc. Probably the oldest and most fundamental area of mathematics, arithmetic is applied frequently in daily life.
We can analyse the unit rate one after the other then we can now compare
Food Queen;
$3.60/ 6 pounds= 0.6
Grocery smart ;
1/4 x 2/1 = 1/2 = $0.50 per pound
Fresh Farm ;
= $0.75 per pound
Local eats -
$0.49 per pound
Comparing them we can see that Local eats have smallest rate
complete question;
Bananas are on sale at four different grocery stores. which store offers the lowest unit rate for bananas in dollars per pound?
Food Queen- $3.60/ 6 pounds
Grocery smart- $/4 and 1/2 pound
Fresh Farm- $3.00/ 4 pounds
Local eats- $0.49/a pound