store y has the better buy.
----
store x -- 3.04 ÷ 3 = $1.01 per bag
store y -- 3.60 ÷ 5 = $0.72 per bag
store z -- $0.78 per bag
store y cost the least so it is the best option.
5.2m questions
6.8m answers