97.0k views
2 votes
You visit 3 different stores that sell Takis. Store X has 3 bags of Takis for $3.04. Store Y has 5 bags of Takis for $3.60. Store Z has 78 cents per bag of Takis. What store has better buy?

1 Answer

4 votes

store y has the better buy.

----

store x -- 3.04 ÷ 3 = $1.01 per bag

store y -- 3.60 ÷ 5 = $0.72 per bag

store z -- $0.78 per bag

store y cost the least so it is the best option.

User Dave L
by
4.9k points