113k views
4 votes
A student needs to determine the density of an unknown rock sample by dropping the rock into a graduated cylinder containing water. The original volume in the graduated cylinder is 23.0 ml. The student then drops the rock sample into the graduated cylinder and determines the new volume to be 30.0 ml. If

the mass of the rock is determined to be 20.4 grams, what is the density of this sample?

User ProteinGuy
by
6.0k points

1 Answer

1 vote

Answer:

The answer is 2.91 g/mL

Step-by-step explanation:

The density of a substance can be found by using the formula


density = (mass)/(volume) \\

volume = final volume of water - initial volume of water

volume = 30 - 23 = 7 mL

We have


density = (20.4)/(7) \\ = 2.9142857...

We have the final answer as

2.91 g/mL

Hope this helps you

User HelloWorld
by
7.4k points