110k views
0 votes
A package of 3 pairs of gloves costs $16.17. What is the unit price per pair of gloves. PLS HELP ASAP

1 Answer

3 votes
$5.39

Since 3 gloves is $16.17, divide 16.17 by 3 to get $5.39
User Totokaka
by
5.7k points