Answer:
Bond Price = $1782.784041 rounded off to $1782.78
Option b is the correct answer
Step-by-step explanation:
To calculate the price of the bond today, we will use the formula for the price of the bond. We assume that the interest rate provided is stated in annual terms. As the bond is an annual bond, the coupon payment, number of periods and annual YTM will be,
Coupon Payment (C) = 2000 * 0.059 = $118
Total periods (n) = 15
r or YTM = 0.071
The formula to calculate the price of the bonds today is attached.
Bond Price = 118 * [( 1 - (1+0.071)^-15) / 0.071] + 2000 / (1+0.071)^15
Bond Price = $1782.784041 rounded off to $1782.78