Answer: Mean = 42.84
Standrad deviation = 4.58
Explanation:
Given: The probability that an independent restaurant will fail in the first year : p = 51% = 0.51
Sample size: n= 84
Since restaurant as two possible outcomes either fail or succeed. So it is a binomial problem.
Mean = np = (84)(0.51) =42.84
Standard deviation =


Hence, Mean = 42.84
Standrad deviation = 4.58