59.3k views
3 votes
CAN YALL HELP ME OUT ASAP Margie bought 1 1/2 pounds of tomatoes for $2.00 per

pound, 14 pound of onions for $1.60 per pound, and 1
pound of apples for $1.65 per pound. How much did she
pay for her total purchase?

2 Answers

6 votes

Answer:

Margie paid $27.05 for her total purchase

Explanation:

$2.00/lb × 1.5lbs of tomatoes = $3.00

$1.60/lb × 14lbs of onions = $22.40

$1.65/lb × 1lb of apples = $1.65

$3.00 + $22.40 + $1.65 = $27.05

User Orhanodabasi
by
7.1k points
7 votes

Answer:

Margie spent $27.05.

Explanation:

1.5 * 2 + 14 * 1.6 + 1 * 1.65 = 27.05.

User Jon Newmuis
by
6.5k points