66.2k views
3 votes
Na2SO3 + 2 AlCl3 --> Al2(SO3)3 + 6 NaCl Using the above reaction, suppose (1.760x10^2) grams of Na2SO3 were added to (6.5x10^1) grams of AlCl3, how much (in g) of NaCl was produced once the reaction was run to completion?

1 Answer

4 votes

Mass NaCl produced : 171.81 g

Further explanation

The reaction equation is the chemical formula of reagents and product substances

A reaction coefficient is a number in the chemical formula of a substance involved in the reaction equation. The reaction coefficient is useful for equalizing reagents and products

Na₂SO₃ : 176 g

MW : 126,043 g/mol

mol :


\tt (176)/(126.043)=1.4

AlCl₃ : 65 g

MW : 133,34 g/mol

mol :


\tt (65)/(133.34)=0.49

Reaction

Na₂SO₃ + 2 AlCl₃ ⇒ Al₂(SO₃)₃ + 6NaCl

limiting reactants:

mol ratio(mol/coefficient) Na₂SO₃ : 2 AlCl₃ =


\tt (1.4)/(1):(0.49)/(2)=1.4:0.245

AlCl₃ ⇒ limiting reactants(smaller ratio)

mol NaCl from limiting reactants :


\tt (6)/(1)* 0.49=2.94

mass NaCl


\tt mol* MW=2.94* 58,44~g/mol=171.81~g

User TheProletariat
by
7.4k points