160k views
5 votes
I need help with this please!

I need help with this please!-example-1
User Amiola
by
5.7k points

2 Answers

2 votes

Answer: C

Explanation:

Well Well, so from Lesson 4 to 6 The $ added is 55 then from lesson 6 to 9 the $ added is 82.50. So you subtract 82.50-55=$27.50 which is the cost per lesson. Then to find out the initial fee you do 4*27.50=110 which means that you subtract 145-110=$35 and you get the initial fee. What you do to get the the initial fee is you go back to 0 lessons that's why I multiplied 4*27.50 and subtract that from the cost 145 and u get the initial fee! Hope this helped you comprehend what they're asking you!

User DGraham
by
5.8k points
5 votes

Answer:

C

Explanation:

You can take any row to check, but I did with 4 lessons:

So, it's C because

35+27.5(4)=145

35+110=145

145=145 true

For case A:

27+35(4)

27+140

167 false

For case B:

27.5+55(4)

27.5+220 false

For case D:

55+27.5(4)

55+110

165 false

Hope it helped!

User Alba Mendez
by
6.8k points